Príčiny točenia hlavy

Príčiny točenia hlavy

Točenie hlavy alebo rôzne druhy závratov sú nepríjemné pocity, ktoré varujú človeka, že jeho mozog má málo kyslíka. Takýto signál má byť výstrahou pred tým čo môže nasledovať a v niektorých prípadoch aj nasleduje. Samozrejme reč je o strate vedomia. K stavom, pri ktorých sa človeku točí hlava dochádza z rôznych príčin.

Najčastejšie sa ľudia stretávajú s točením hlavy pri zmene polohy tela z ľahu do stoja. S takýmto závratom sa stretol už asi každý a to ráno pri vstávaní z postele. Ide o to, že pri vstávaní sa krv z horných častí tela náhle, vplyvom gravitácie, presunie do ciev v nohách a najvyššie časti tela, hlavne teda hlava, sú dočasne bez dostatočnej zásoby krvou a kyslíkom. Telo do niekoľkých sekúnd na zmenu polohy zareaguje a prietok krvi hlavou upraví, ale aj tak môže dôjsť k strate vedomia. Keďže sa točenie hlavy spája hlavne s poruchami prekrvenia mozgu, dochádza k nemu aj pri nepravidelnom srdcovom rytme alebo pri stratách krvi. Rovnako známe sú aj prípady točenia hlavy pri záchvatoch kašľa. Tu je nedostatok krvi v mozgu spôsobený tým, že vysoký vnútrohrudný tlak, ktorý vznika pri kašli zabraňuje dostatočnému návratu krvi do srdca a jeho následnému pumpovaniu do tela a teda aj k mozgu. Okrem toho môžu byť príčiny točenia hlavy aj psychické. Takýmto príkladom je točenie hlavy napríklad pri hysterickom záchvate.

Točenie hlavy býva predzvesťou straty vedomia a preto keď k nemu dôjde treba zasiahnuť a snažiť sa zvýšiť prietok krvi hlavou napríklad vyloženín nôh a znížením hlavy.

Čo by ste ešte mali vedieť:

 • Príčiny potratu Tehotenstvo býva najkrajším obdobím v živote mnohých žien. Nie […]
 • Príčiny anémie Anémia je stav organizmu, keď sa v krvi pacienta nenachádza […]
 • Príčiny cukrovky Cukrovka patrí k najzávažnejším metabolickým ochoreniam […]
 • Príčiny bezvedomia Pojem bezvedomie nie je úplné presný. Správnejšie by sa takýto […]
 • Príčiny depresie Depresia je niečo čo nechce nikto zažiť. Ak je človeku zle po […]

Skúsenosti a názory:
7 názorov na “Príčiny točenia hlavy

 1. Michaela

  Hlava sa mi točí len počas spánku, keď sa otáčam z jednej strany na druhú, až tak, že sa na točenie hlavy zobudím. Počas dňa a pri pohybe sa mi hlava netočí. Viete mi poradiť?

  1. Michaela

   Tono, nic nove som nezistila. Mam nizsi tlak, ale z toho to asi nie je, lebo nemam pri vstavani a zmene polohy problem. Hlava sa mi toci pocas spanku pri zmene polohy a to nie vzdy. Su to take obdobia. Sportujem a mam trochu opotrebovanu chrbticu – krk, krize. Kupila som si vankus z pamatovej peny, odvtedy sa mi hlava netoci, cakam, ci sa to nevrati. Neviem, ci pricinou moze byt krcna chrbtica. U lekara som to neriesila. Ak sa dozvies nieco nove, prosim ozvi sa.

 2. Anka

  Dobrý deň,prosím Vás poradte mi čo mám robiť ,často sa mi zatočí hlava a pride mi zlé od žalúdka,ako keby som stracala vedomie .Stava sa mi to denne niekolko krát.Je to veľmi neprijemne až sa bojím že odpadne.Ale trva to iba na sekundu a často.Dakujem.

  1. milka

   Dobrý deň, aj mne sa často točila hlava a bolo mi zle až mi kolega povedal, že som dehydrovana aby som pila viac vody, skúsila som a pomohlo to ale nie vtedy keď už je zle ale počas celého dna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.