Príčiny rakoviny

Príčiny rakoviny

Rakovina je dnes jedným z najvážnejších medicínskych problémov. Práve preto sa jej výskumu venuje množstvo vedcov a lekárov po celom svete. Denne prichádzajú s novými výsledkami, ktoré znamenajú pokrok v chápaní vzniku a liečbe tejto zákernej choroby.

Keďže existuje množstvo druhov rakoviny, nedá sa predpokladať nejaká všeobecná, spoločná príčina. Všetky druhy však charakterizuje nekontrolovaný rast a rozmnožovanie buniek. Práve preto panuje názor, že existuje niekoľko spoločných rizikových faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku všetkých typov rakoviny. Prvým z nich sú chemikálie, ktoré sú schopné spôsobiť mutáciu nukleovej kyseliny, následnú zmenu genetickej informácie a zvrhnutie normálnej bunky na nádorovú. Klasickým príkladom takýchto chemikálii sú látky nachádzajúce sa v cigaretách, ktoré sú príčinou vzniku rakoviny dýchacích ciest. Rovnako známym faktorom z radu chemikálii je aj azbest. Ďalšou príčinou vzniku rakoviny môže byť ionizujúce žiarenie. Nadmerné vystavovanie takémuto žiareniu býva príčinou rakoviny. Okrem týchto faktorov vzniku rakoviny, hrajú úlohu v jej rozvoji aj vírusy. Snáď najznámejším prípadom je prepojenie medzi ľudským papilomavírusom a rakovinou krčka maternice alebo spojenie žltačiek s rakovinou pečene. Okrem už spomínaných faktorov hrajú úlohu v prepuknutí rakoviny aj iné príčiny. Patrí k nim napríklad nerovnováha v metabolizme hormónov, poruchy imunitného systému a dedičnosť.

Príčina vzniku rakoviny nie je úplne objasnená, avšak jej vznik predstavuje cestu k jej liečbe a preto sa na tomto probléme intenzívne pracuje. Ostáva preto len dúfať, že budúcnosť prinesie výsledky, ktoré sa budú dať využiť.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Príčiny rakoviny

  1. mudrc

    josefstepanek.cz/1019/rakovina-proc-vznika-a-jak-ji-lecit.html

    TO čo tvrdia doktori su samé klamstvá!

    Viem to z vlastnej skúsenosti!

    A už sa tomu nemôžem ďalej prizerať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.