Príčiny potratu

Príčiny potratu

Tehotenstvo býva najkrajším obdobím v živote mnohých žien. Nie všetky tehotenstvá sa ale končia pôrodom a v niektorých prípadoch dochádza k spontánnym potratom. Mnohé z nich nastanú skôr ako si žena vôbec uvedomí, že bola tehotná. Sú však aj také, ktoré zatiahnú tehotenstvo v pokročilom štádiu.

Príčiny potratu môžu byť rôzne a závisia od toho, v ktorom štádiu tehotenstva k nemu dôjde. Najviac preskúmané sú potraty, ktoré nastávajú v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Dochádza k nim z rôznych dôvodov, pričom tým najčastejším je genetická porucha plodu. Pri poruchách v počte alebo zložení chromozómov sa vyskytujú spontánne potraty pomerne často. Až u polovice potratov, ku ktorým došlo v prvých troch mesiacoch tehotenstva sa zistila nejaká chromozómová aberácia, ktorá by v konečnom dôsledku bola nezlúčiteľná so životom. V tomto prípade si treba uvedomiť, že riziko chromozómovej poruchy sa zvyšuje s vekom a preto sa je aj riziko potratu s narastajúcim vekom vyššie. Ďalším dôvodom potratu môže byť autoimunitné ochorenie. V takýchto prípadoch imunitný systém napáda vlastné bunky aj v období keď tehotenstvo neprebieha. V tehotenstve ale môže dôjsť k napadnutiu plodu a následnému potratu. Zvýšené riziko potratu sa spája aj s cukrovkou, aj keď správne kontrolovaný diabetes tehotenstvo neovplyvňuje. Problém nastáva pri nesprávnej liečbe cukrovky. Iné príčiny potratov zahŕňajú hormonálne poruchy, infekcie a anatomické poruchy maternice. Potraty vo vyšších štádiách tehotenstva sú zriedkavejšie. Aj keď k nim taktiež dochádza, ich príčiny sú menej objasnené.

Spontánny potrat je realitou, ktorej čelia ženy na celom svete. Často krát býva spojený s psychickou traumou, ktorá odznieva až po terapii u odborníka a po rozsiahlej pomoci okolia.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.