Príčiny obezity

Príčiny obezity

Obezita predstavuj vážny problém dnešnej doby, pretože ľudia trpiaci obezitou sú vystavení množstvom iných ochorení, ktoré sa s ňou spájajú. Typickým príkladom je zvýšené riziko aterosklerózy, infarktu alebo cievnej príhody. Okrem toho majú ľudia s obezitou viac problémov s pohybovým aparátom a vylučovacím systémom. Preto treba obezitu liečiť.

Obezita je choroba, ktorá nemá jasnú príčinu. Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že zvyšovanie hmotnosti je podmienené zvýšeným príjmom energie, ktoré nie je sprevádzané zvýšením jej výdaja. To znamená, že ak dochádza k poruche v rovnováhe medzi príjmom a výdajom energie, začína človek priberať. Na vzniku obezity sa však okrem toho podieľa ešte veľa iných faktorov, ktoré zahŕňajú rodinnú históriu, rasu, druh práce a prostredie, v ktorom človek žije. Predovšetkým genetika hrá pomerne veľkú úlohu. Ak je jeden z rodičov obézny, zvyšuje sa riziko obezity u dieťaťa až trojnásobne. Prejedať sa je dnes veľmi jednoduché. Rýchle občerstvenia sú výhodné pre všetkých, ktorí sa ponáhľajú. Takých prípadov je dnes viac než dosť a preto sa čoraz viac ľudí stravuje nezdravo. Okrem toho dnes čoraz viac ľudí nemá čas cvičiť ani sa zdravo pohybovať. A pritom stačí tak málo, ako desať minút chôdze denne. Už takéto cvičenie môže pomôcť.

Predísť nadváhe a prípadnej obezite si vyžaduje niekoľko zmien v živote každého človeka. Treba sa však snažiť, pretože obezita so sebou prináša mnoho problémov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života a v krajnom prípade viesť až k náhlej smrti.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.