Príčiny migrény

Príčiny migrény

Migréna je vážna choroba, pri ktorej záchvaty bolesti hlavy hraničia s únosnosťou. Dnes trpí migrénou obrovské množstvo ľudí po celom svete a jej najväčším rizikovým faktorom je stres. Bolesti zasahujú do každodenného života a ľudia, ktorý migrénou trpia často krát musia prispôsobovať svoje plány práve migréne. Medzi príznaky migrény patrí hlavne silná bolesť hlavy.

Rozvoj migrény nie je dnes ešte úplne objasnený. Existuje viacero hypotéz, ktoré sa snažia vznik migrény vysvetliť. Do popredia sa dostáva teória potvrdzujúca genetické súvislosti. Aj keď nie sú tieto predpoklady ešte úplne potvrdené, výskyt migrény vrámci jednej rodiny poukazuje na ich správnosť. Dnes sa ale všeobecne uznáva teória, ktorá za príčinu vzniku migrény pokladá neurotransmiter serotonín. Neurotransmiter je látka, ktorá je zodpovedná za vedenie nervového vzruchu medzi neurónmi. Jej vylučovanie jedným neurónom a vychytávanie druhým je kľúčové pri prenose vzruchu synapsami. V prípade migrény sa predpokladá ovplyvnenie nervov, ktoré zásobujú cievy v mozgu. Následkom nekontrolovaných vzruchov v mozgovej kôre, dochádzam k výbojom a následnému nesprávnemu prekrveniu rôznych oblastí mozgu. Z ciev ovplyvnených serotonínom takto unikajú látky, ktoré spôsobujú bolesti. Iné teórie ukazujú, že za príčinami migrény je nedostatok spánku, stres a rýchly životný štýl.

Migréna patrí k nepríjemným chorobám a trápi mnoho ľudí. Jej najväčšou nepríjemnosťou je, že jej liečba je značne komplikovaná a často krát sa obmedzuje len na zastavenie už prebiehajúceho záchvatu bolesti. Aj to ale prináša žiadanú úľavu.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.