Príčiny leukémie

Príčiny leukémie

Leukémia je ochorenie, ktoré charakterizuje porucha tvorby bielych krviniek. Za normálnych okolností produkuje kostná dreň biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného systému. V prípade leukémie ale dochádza k nekontrolovanému množeniu bielych krviniek, ktoré už nemajú funkciu ako normálne biele krvinky. Časom dôjde k ich premnoženiu, čo vedie k príznakom leukémie.

Príčiny leukémie stále nie sú úplne objasnené. Prebieha množstvo štúdii, ktoré sa zameriavajú práve na tento problém. Aj keď presný dôvod rozvoja leukémie nie je známy, zhodujú sa vedci na niekoľkých rizikových faktoroch, ktoré môžu prispieť k jej vzniku. Prvým z nich je potvrdený zvýšený výskyt leukémie u fajčiarov. Predpokladá sa, že tabakové výrobky majú podiel na vzniku leukémie. Ďalším faktorom, ktorý hrá úlohu je radiácia. Nadmerné vystavovanie rádioaktívnemu žiareniu je veľmi nebezpečné. Rovnako môže k vypuknutiu tohto ochorenia viesť aj vystavovanie sa rôznym chemikáliám. Mnohí ľudia však nezapadajú ani do jednej z už spomínaných skupín. Aj keď sa dnes nepredpokladá, že by bola leukémia dedičná, existuje pár prípadov, kedy sa potvrdil zvýšený výskyt vrámci rodiny.

Liečba leukémie je komplikovaná, ale pri včasnej diagnóze sa dá poraziť. Aj keď sú príčiny vzniku tejto choroby zatiaľ nie celkom objasnené, mali by sa ľudia vyhnúť rizikám, ktoré k jej vzniku prispievajú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.