Príčiny krvácania z nosa

Príčiny krvácania z nosa

Krvácanie z nosa je niečo s čím sa stretol už každý človek. Ku krvácaniam z nosa dochádza preto, lebo nosová dutina je bohato prekrvená. Cievne zásobenie nosa je dôležité z hľadiska ohrievania vzduchu v nosovej dutine. Ak ale dôjde k prasknutiu jednej z týchto ciev, spustí sa krvácanie.

Ku krvácaniam z nosa dochádza pomerne často aj keď príčiny môžu byť odlišné. Jednou z najčastejších z nich sú infekcie, ktorých výskyt sa zvyšuje v chladnom počasí. Pri infekciách nosovej dutiny dochádza k jej poškodzovaniu, čo môže viesť ku krvácaniu. Rovnako častým dôvodom krvácaní je trauma v nosovej dutine. Tá býva veľmi často spôsobená, aj keď to znie neuveriteľne, vlastnými prstami. Zvýšený výskyt krvácaní z nosa sa zaznamenáva aj u ľudí, ktorí trpia hypertenziou a rôznymi druhmi alergií. K nadmernému praskaniu ciev v nosovej dutine dochádza rovnako aj v prípade alkoholizmu a drogových závislostí. Menej výraznými príčinami krvácania z nosa sú genetické predpoklady alebo nádory v blízkosti nosovej dutiny.

Ak už krvácanie z nosa začne, treba proti nemu zasiahnuť. Existuje skupina jednoduchých krokov ako takéto krvácanie zastaviť. V prípade, že sa to nedarí a krvácanie neprestáva treba vyhľadať lekára.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.