Príčiny infarktu

Príčiny infarktu

Infarkt myokardu patrí k najčastejším dôvodom náhleho úmrtia. Rizikové skupiny sú hlavne muži po päťdesiatom roku života, obézny ľudia a tí, ktorí nevyznávajú zdravý životný štýl. Infarkt je nebezpečný z dvoch dôvodov. Po prvé postihuje srdce, na ktorom závisí normálna funkcia organizmu a po druhé preto, lebo jeho príchod sa nedá predpokladať.

Samotnou príčinou infarktu je nedostatočné prekrvenie a tým aj kyslíková zásoba srdcového svalu. V takomto prípade dochádza k zúženiu alebo úplnému upchatiu cievy, ktorá je zodpovedná za výživu srdca. A keďže srdce je závislé od stáleho prívodu kyslíka, nedokáže takto pracovať. Do niekoľkých sekúnd dochádza k odumretiu okolitého tkaniva a k nevratnému poškodeniu svalu. To čo je príčinou takéhoto upchatia alebo zúženia je rôzne. Najčastejším z nich je ale choroba, ktorá sa nazýva ateroskleróza. Ateroskleróza je v skratke porucha, pri ktorej sa cholesterol ukladá v stene ciev a spolu s bielymi krvinkami, svalovými bunkami a spojivovým tkanivom je zodpovedný za hrubnutie cievnej steny. Takáto cieva je potom zúžená. Navyše často krát dochádza k odtrhnutiu časti takto vytvoreného plátu a ten potom cestuje krvným riečiskom, až kým neupchá nejakú cievu. Ak ide o cievu, ktorá vyživuje srdce dochádza k infarktu.

Ateroskleróza je najčastejšou príčinou vzniku infarktu a preto by sa ľudia mali snažiť znížiť riziko jej rozvoja. To znamená zmeniť životný štýl, prestať fajčiť a nezdravo jesť a začať sa o seba starať.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.