Príčiny hnačky

Príčiny hnačky

Hnačka patrí k pomerne bežným ochoreniam a väčšinou nie je špeciálne nebezpečná. Je spojená s nadmerným vylučovaním riedkej stolice a ak sa v jej priebehu dodržiava pitný režim, dá sa pretrpieť bez zjavných problémov.

Najčastejšou príčinou hnačky je vírus, ktorý môže nakaziť tráviaci systém. Takáto hnačka sa označuje aj ako črevná chrípka a jej  mierne formy odznievajú do dvoch až troch dní. Okrem vírusovej hnačky existujú aj iné. V tomto prípade sú príčiny naozaj rôzne. Hnačka môže byť spôsobená aj baktériami, ktoré sú väčšinou spolu s hnačkou zodpovedné aj za rôzne formy otráv jedlom. Hnačka sa môže u človeka rozvinúť aj po konzumácii ťažkých alebo starých jedál, prípadne jedál na ktoré je alergický. Rovnako môže k hnačkám dochádzať aj v prípade rádioterapie alebo chemoterapie pri rôznych druhoch rakoviny. Ďalej môže hnačku spôsobovať nadmerná konzumácia alkoholu, preháňadiel, ale aj niektorých liečiv. Pomerne zaujímavý je zvýšený výskyt hnačiek u profesionálnych bežcov. Hnačky okrem spomínaných príčin, bývajú niekedy aj sprievodnými znakmi iných ochorení akými sú cukrovka, črevné vredy alebo črevná malabsorbcia.

Hnačka nie je závažné ochorenie a nevyžaduje si obyčajne návštevu lekára. Jej príčiny sú ale rôzne a ak sa opakuje príliš často treba za ňou hľadať niečo vážnejšie.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.