Príčiny cukrovky

Príčiny cukrovky

Cukrovka patrí k najzávažnejším metabolickým ochoreniam dnešnej medicíny. Charakterizuje ju porucha vychytávania a využívania glukózy, ktorá je spôsobená nedostatkom alebo nesprávnou funkciou hormónu, ktorý sa nazýva inzulín. Pri nesprávnej liečbe môže cukrovka viesť k výrazným poruchám a niekedy až k smrti organizmu.

Príčiny cukrovky sú rôzne, čo súvisí s tým, že existujú dva hlavné druhy cukrovky. V prvom prípade, keď hovoríme o takzvanom inzulín dependentom diabete, ide o poruchu produkcie samotného inzulínu. Kapacita podžalúdkovej žľazy, ktorá ho produkuje je obrovská a tak k samotným prejavom cukrovky dochádza, až keď je tkanivo žľazy poškodené na deväťdesiat percent. To ako dochádza k takémuto rozsiahlému poškodeniu je dnes už pomerne dobre objasnené. V tomto prípade hrá obrovskú úlohu genetika. Je dokázané, že cukrovka je dedičné ochorenie, ktoré sa vyskytuje vrámci rodín. Ďalej sa predpokladá prítomnosť nejakého spúšťača. Teórie sa prikláňajú k vírusom a toxínom, ktoré navodia imunitnú odpoveď, ktorej následkom je deštrukcia buniek produkujúcich inzulín. Iným prípadom je takzvaný non – dependentný diabetes. V tomto prípade nejde o dedičné ochorenie a ani pri ňom nedochádza k poruche pankreasu. Inzulín sa produkuje, ale problém nastáva na periférii, to znamená, že účinky inzulínu sú obmedzené. Často krát hovoríme o inzulínovej rezistencii, keď bunky na inzulín nereagujú. Rizikovou skupinou pre rozvoj takéhoto diabetu sú ľudia trpiaci obezitou. Práve obezita býva príčinou už spomínanej inzulínovej rezistencie.

Pri správnej liečbe sa dá hladina glukózy v krvi udržať vo fyziologických hodnotách a život pacienta sa dá považovať za normálny. Po konzultácii s odborníkom sa väčšinou dá cukrovka dostať pod kontrolu.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.