Príčiny chrápania

Príčiny chrápania

Chrápanie trápi pomerne veľa ľudí a to nielen ľudí, ktorí ním trpia, ale aj ľudí, ktorí to musia počúvať. Aj keď je chrápanie výrazne podceňované, netreba si myslieť, že to nie je problém. Skutočné nebezpečenstvo chrápania spočíva v tom, že pri ňom dochádza k zástavám dýchania, ktoré sú väčšinou len chvíľkové, ale treba si ich všímať.

Príčiny chrápania sú pomerne jednoduché. Zvuk, ktorý pri chrápaní vzniká, je spôsobený vibráciami tkaniva pri pasáži vzduchu dýchacími cestami. Príčinou vibrácii býva často krát nejaká prekážka v dýchacích cestách. Samotná prekážka môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Prvým z nich je zdurenie tkaniva v ústnej a nosovej dutine, prípadne v nižších dýchacích cestách. Typickým príkladom sú zväčšené uzliny u detí.  Ďalšou príčinou chrápania sú zúžené dýchacie cesty pri rôznych zápaloch a infekciách. S chrápaním pri nádche alebo chrípke sa stretol už asi každý. Najčastejšou príčinou chronického chrápania je porušená nosová prepážka. Okrem samotných nedostatkov vrámci dýchacích ciest, môže byť chrápanie spôsobené aj poruchou dýchacieho centra, najčastejšie pri alkoholizme, obezitou alebo liekmi, ktoré sú zodpovedné za ochabnutie svalstva dýchacích ciest.

Chrápanie môže viesť k spomínanej zástave dýchania, ktorá môže v najhorších prípadoch znamenať až smrť. Preto by človek trpiaci na túto poruchu mal vyhľadať odbornú pomoc a snažiť sa príčiny chrápania odstrániť.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.