Príčiny celiakie

Príčiny celiakie

Celiakia je ochorenie, ktoré súvisí s tenkým črevom a vstrebávaním, ktoré v ňom prebieha. Jej príznaky sa zjavujú potom, ako dôjde k prímu potravy, ktorá obsahuje lepok. Takáto potrava vyvolá abnormálnu imunitnú odpoveď a tá následne poškodí tenké črevo.

Príznaky celiakie sú rôzne. S touto chorobou sa dá žiť celý život a nemusí sa na ňu prísť. Rovnako však môže spôsobovať obrovské problémy zasahujúce do každodenného života. K najbežnejším príznakom celiakie patrí plynatosť a nafúknuté brucho. Práve tieto symptómy sú spôsobené nedostatočnou funkciou tenkého čreva. S poruchami čriev pri tejto chorobe súvisia aj netypické stolice. U dospelých sa často vyskytujú hnačky, u detí sú bežnejšie zápchy. Ďalej môže pri celiakii dochádzať k stratám hmotnosti a k únavám pre nedostatok energie. Tieto príznaky sú taktiež spôsobené tým, že nedochádza k dostatočnému vstrebávaniu z tenkého čreva. V extrémnych prípadoch môže celiakiu sprevádzať i vracanie, aj keď tento príznak je taktiež typický viac menej len pre deti.

Správne trávenie je nevyhnutné pre nerušenú funkciu organizmu. Poruchy spojené s celiakiou sú nepríjemné a v konečnom dôsledku môžu viesť aj k iným a vážnejším chorobám. Všetky sa však dajú odstrániť vylúčením lepku z potravy. Práve preto je dôležité rozpoznanie príznakov, ktoré túto chorobu sprevádzajú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.