Príčiny anémie

Príčiny anémie

Anémia je stav organizmu, keď sa v krvi pacienta nenachádza dostatok zdravých červených krviniek. Keďže hlavnou úlohou červených krviniek je transport kyslíka k orgánom, bývajú príznaky tohto ochorenia, ako napríklad únava a malátnosť, spôsobené práve nedostatkom kyslíka.

Existuje veľké množstvo typov anémii. Odborníci tvrdia, že ich je až štyristo. Ich príčiny sa dajú rozdeliť do troch samostatných skupín. Prvý prípad, kedy dochádza k anémii je strata krvi. V tomto prípade nejde ani tak o krvácanie viditeľné ako napríklad pri otvorenej zlomenine, ale skôr o skryté krvácania, ktoré sa často krát ani nemusia zistiť. Najbežnejšie sa jedná o poruchy tráviaceho traktu akými sú vredy na žalúdku, hemoroidy alebo niektoré prípady rakoviny. Ďalšou príčinou anémie je nedostatočná alebo nesprávna produkcia červených krviniek. Keďže k správnej tvorbe červených krviniek sú potrebné viaceré faktory, je práve ich nedostatok príčinou anémie. Ide hlavne o deficit železa, vitamínu B 12, kyseliny listovej a bielkovín. Okrem spomínaných príčin môže byť takáto anémia spôsobená aj poruchou kostnej drene. Posledným prípadom sú anémie spôsobené predčasnou deštrukciou červených krviniek.  K takejto deštrukcií dochádza hlavne v prípade, že sú červené krvinky krehké a praskajú skôr ako majú. Takáto anémia sa označuje aj ako hemolytická a jej príčiny môžu byť dedičné, ale aj získané. Typickým príkladom je hemolytická anémia pri transplantáciách chlopní, kedy sa červené krvinky ničia v kontakte s umelou chlopňou.

Správnou liečbou sa dá každá anémia dostať pod kontrolu a pacient dokáže žiť kvalitne a bez problémov. V každom prípade treba pri pretrvávajúcej únave navštíviť lekára.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Príčiny anémie

  1. Anémia

    Existuje mnoho foriem anémie, každá má svoju vlastnú príčinu. Určite je to choroba, ktorá so sebou prináša kopec komplikácií a súcitím so všetkými, ktorí touto chorobou trpia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.