Príčiny alkoholizmu

Príčiny alkoholizmu

Alkoholizmus sa považuje za chorobu a dnes ňou trpí viac ľudí ako by si možno niekto myslel. Hlavným problémom v prípade alkoholizmu zostáva rozvracanie vnútorného prostredia organizmu v dôsledku zvýšeného príjmu alkoholu, čo môže v konečnom dôsledku viesť k zlyhaniu niktorých životne dôležitých orgánov a neskôr až k smrti.

Príčiny alkoholizmu nie sú jednoznačné. Názory odborníkov sa líšia aj v tom, kedy sa už môže hovoriť o alkoholizme. Ľudia majú väčšinou dôvod na to aby začali nadmerne konzumovať alkohol. Predpokladá sa, že veľké množstvo alkoholikov začne piť z dôvodu dlhotrvajúceho stresu alebo nejakej emočnej skúsenosti. Smrť v rodine, medzi priateľmi alebo náročná práca. Všetky tieto faktory sa dajú zaradiť k spoločenským príčinám alkoholizmu. Dnes sa čoraz viac odborníkov prikláňa k teórii genetického predpokladu alkoholizmu. Tento názor podporujú rôzne výskumy, ktoré poukazujú na históriu alkoholikov vrámci jednej rodiny.  Aj keď samozrejme nie je isté, že napríklad dieťa, ktoré má rodiča alkoholika sa ním stane tiež. Existuje niekoľko rizikových skupín, ktoré majú väčší predpoklad na vývoj alkoholizmu ako iní. Okrem genetickej predispozície hrá úlohu aj pohlavie. Muži sa stávajú závislými od alkoholu až trikrát častejšie ako ženy. Ďalej hrajú úlohu aj priatelia a spoločnosť, ktorá jedinca obklopuje a v neposlednom rade aj mentálny stav daného človeka.

Alkoholizmus je veľmi vážny problém, ktorý keď sa raz u človeka vyvinie, drží sa ho pevne ako kliešť. Len tí, ktorí majú naozaj pevnú vôľu a odhodlanie dokážu nad ním zvíťaziť.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.