Príčiny akné

Príčiny akné

Nepríjemné vyrážky na tvári netešia nikoho, kto nimi trpí. Akné nie je len problémom mládeže. Mnoho dospelých ľudí s ním bojuje celý život. Aj keď ide hlavne o kozmetický problém netreba ho podceňovať a treba proti nemu účinne bojovať, prípadne za ním hľadať niečo viac.

Z medicínskeho hľadiska poznáme viacero druhov akné. Najznámejším z nich je ten, ktorý sa objavuje hlavne na tvárach, ale aj na iných častiach tela, mladých ľudí. Tento druh akné je spôsobený pubertou a s ňou súvisiacimi hormonálnymi zmenami. Predovšetkým zvýšená produkcia testosterónu spôsobuje, že žľazy tvoria viac mazu, ktorý za normálnych okolností chráni pokožku. Ak ale dôjde k jeho zmiešaniu s odumretými bunkami a následnému upchaniu pórov, nastáva problém. V takejto zmesi sa môžu rozmnožiť baktérie a vznikajú typicky vyzerajúce vyrážky. Okrem spomenutej príčiny, môže akné vzniknúť aj pri užívaní niktorých liekov. Toto sa však s vysadením spomínanej liečby väčšinou stratí. Akné je vo všeobecnosti spojené s hormónmi. To znamená, že ak dochádza k rôznym rozvratom v metabolizme hlavne pohlavných hormónov, môže dochádzať k vzniku akné. Stáva sa tak pri ochoreniach vaječníkov a semenníkov.

Akné trápi mladých ľudí po celom svete. Našťastie je dnes na trhu množstvo prípravkov, ktoré sú určené na boj s vyrážkami. Netreba však zabúdať, že za vyrážkami sa môže skrývať aj vážnejšie ochorenie a preto sa odporúča, v prípade naozaj nepríjemného akné, navštíviť lekára.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.